Formnext 2018 Fuarı İzlenimleri

12 Aralık 2018

Image

Formnext 2018 Fuarı İzlenimleri

Formnext 2018 Fuarı İzlenimleri

Emrecan Soylemez, Ph.D.

Eklemeli imalat (Eİ) için en başta gelen fuarlardan biri geçtiğimiz hafta 16 Kasım tarihinde bitti. Bu kısa yazıda hangi markaların daha iyi olduğuna dair bir kıyaslama ya da ilginç ve yeni ürünlerin listelemesini yapmak gibi bir amacım yok çünkü bu büyük festival alanını aratmayan yerde güzümden kaçmış birçok şey olabilir. Kısaca Formnext 2018 fuarının aklımda yer eden içeriğini tarif etmeye çalışacağım.

İlk gruplandırma metal ve plastik arasında her zamanki gibi yapılabilir ve metal Eİ fuarda daha fazla ağırlığa sahip izlenimi bıraktı. İki salondan oluşan fuar alanında üst kattaki alan daha çok plastik uygulamalar ağırlıktayken alt kat ise çoğunlukla metal idi. Tasarım örnekleri, malzeme çeşitliliği, yeni proses sistemleri, AR&GE işbirlikleri, proses gelişimleri ve ard işlem çözümleri endüstrinin yoğunlaştığı alanlardı.

Yataklama, takım, kalıp, otomotiv, havacılık ve uzay, biyomedikal ve dental gibi sektörlerden tasarım örnekleri bir hayli fazlaydı. Topoloji optimizasyon Eİ’yi geleneksel yöntem çözümlerine göre çok daha avantajlı kılmakta. Dolayısıyla da fuarda tasarım için çözüm sunan birçok yazılım firması mevcuttu. Hemen hemen hepsi de metal Eİ için proses simülasyon kabiliyetlerine de sahip idi. Benzer yaklaşımlar ile çözüm üreten bu yazılımların adil bir kıyaslama ile performanslarının değerlendirilmesini görmek güzel olurdu.

Malzemelere değinmek gerekirse, plastik alanda su ile çözülebilen destek yapıları, çok sayıda farklı kürlenebilen reçineler, elastomer filamentler, lifle güçlendirilmiş kompozit filamentler ve silikon depozit etme trend ürünlerdi. Metallerde ise çok fonksiyonlu ve farklı alaşımlar ile üretim büyümeye devam etmekte. Bakırın lazer ile işlenmesindeki problemler ise görilen uygulamalar ile çözüldüğüne işaret etmekteydi. UV ile kürlenebilen seramik macun ile üretim yüksek çözünürlük ve kalitede imalat için kabul gören bir üretim olduğunu farklı standlarda gösterdi. Bu gelişmelere rağmen, metal filamentler hala çok rahat elde edilebilen bir ürün değil. Birçok farklı FDM sisteminin metal imalat için tasarlandığını görünce metal filament malzeme çeşitliliğinin artacağını beklemek yanlış olmaz. Laboratuvar ölçeğindeki toz atomizasyon cihazlarını görmek keyifliydi. Bu cihazlar birçok farklı alaşımın farklı laboratuvarlardaki çalışmalar sonucu Eİ’ye entegrasyonuna yardımcı olabilir.

AR&GE işbirlikleri hala çok güçlü şekilde gerektiği gibi devam etmekte. Aynı ürünün Bugatti Veyron kaliperi gibi birçok farklı üründe gösterimde olması bu ürünlerin bu işbirlikleri sonucu ancak ortaya çıktığına bir işaret. Birçok uzmanın ortak çalışması sonucu ancak Eİ alanında sıra dışı ürünler oluşturulabiliyor. Fuarda da bunun sonucu olarak birçok danışmanlık ve ürün çözümü sunan şirket göze çarpmaktaydı.

Ard işlemler ise daha iyi yüzey pürüzlülüğünü elde edebilmek için mekanik, kimyasal veya hibrit yöntemlerden çözüm oluşturmaya çalışmaktaydı. Spesifik göze çarpan bir örnekte ise plastik enjeksiyon kalıp soğutma kanallarının daha pürüzsüz olması ve sıkışmış tozun çıkarılabilmesi için türbülant akıştan yararlanan ard işlem makinasıydı.

Ve her sene olduğu gibi, Eİ sistemlerinin daha iyi, daha büyük ve daha hızlı olan modellerinin çıktığına şahit olundu. SLS sistemlerin yaklaşık 20 cm3 bir parçayı 10 s’den kısa bir süre de imal edebileceğine dairy akın geleceğe yönelik vaatler vardı. Soğuk püskürtme stantlarıda da bakır imalatında güçlü bir alternative olarak yerini almıştı.  Ve birçok yenilik te halihazırda fabrikaların kapalı kapıları ardında uygulandığına dair yorumlar mevcuttu.

Sonuç olarak gereçekten güzel bir gösteriydi ve Formnext Eİ topluluğu için ilgi çekmeye devam edeceğini gösterdi.